Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. Tadeusza Kościuszki 14, 05-252 Dąbrówka
e-mail: gkrpa@dabrowka.net.pl
tel. 29 757 80 02
Komisja jest organem, który inicjuje działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, innych uzależnień oraz przemocy domowej, a także inicjuje działania na rzecz integracji społecznej osób uzależnionych lub dotkniętych przemocą domową oraz ich rodzin
Podstawą działania Komisji jest ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2151) zwana dalej ustawą.
Zgodnie z ustawą Komisję powołał Wójt Gminy Dąbrówka Zarządzeniem Nr RO 0050.601.2024 w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W skład Komisji wchodzą:
1. Jacek Jeziórski – Przewodniczący Komisji,
2. Ewelina Sadlik – Zastępca Przewodniczącego Komisji,
3. Monika Sasin – Sekretarz Komisji,
4. Anna Królik – Członek Komisji,
5. Sylwia Borzymek – Członek Komisji,
6. Aneta Szczepańska – Gawłowska – Członek Komisji,
7. Małgorzata Szczepanik – Członek Komisji,
8. Anna Topolewska – Członek Komisji.
Możesz zwrócić się o pomoc do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która ma swoją siedzibę w Urzędzie Gminy Dąbrówka, ul. Tadeusza Kościuszki 14, tel. 29 757 80 02 lub osobiście lub możesz umówić się na konsultację w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym działającym przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
- opracowanie projektu i realizacja Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii;
- inicjowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, innych uzależnień, w tym narkomanii oraz przemocy domowej w zakresie m.in.:
a) zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i ich rodzin, osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu, innych substancji, w tym narkotyków oraz przemocą,
b) udzielania rodzinom, w których występują problemy uzależnień i przemocy pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą domową,
c) profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy, w szczególności wobec dzieci i młodzieży; - rozpatrywanie zawiadomień osób i instytucji o przypadkach uzasadniających wszczęcie postępowania o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu;
- podejmowanie czynności zmierzających do podjęcia leczenia odwykowego osób zgłoszonych do Komisji;
a) przeprowadzanie rozmów w sprawach osób nadużywających alkoholu;
b) motywowanie osób zgłoszonych do podjęcia leczenia odwykowego;
c) monitorowanie przebiegu leczenia;
d) podejmowanie działań w stosunku do osób pijących alkohol w sposób ryzykowny i szkodliwy oraz kierowanie ich do miejsc pomocy specjalistycznej. - podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu:
a) zlecanie przeprowadzania badań przez zespół biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania formy leczenia;
b) wnioskowanie do sądu o zarządzenie poddania się badaniu osoby w przypadku braku opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
c) kierowanie wniosków do sądu o nałożenie obowiązku leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego,
d) wnioskowanie do sądu o ustanowienie kuratora na czas trwania leczenia odwykowego. - opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Gminy Dąbrówka;
- udział w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz Grupach diagnostyczno – pomocowych w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy domowej w indywidualnych przypadkach;
- dokonywanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrówka na podstawie upoważnienia wydanego przez Wójta Gminy Dąbrówka;
- współdziałanie z organami gminy, instytucjami, zakładami pracy, osobami fizycznymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami społecznymi w zakresie promocji trzeźwego stylu życia i wartości abstynenckiej oraz rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy.
Szczegółowe informacje dotyczące Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych można uzyskać od Pana Jacka Jeziórskiego (Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych tel. 29 642 82 64) oraz pracowników socjalnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrówce tel. 29 757 80 25.
PAMIĘTAJ, UZALEŻNIENIE ZAGRAŻA CAŁEJ RODZINIE !
OBJAWY CHOROBY ALKOHOLOWEJ
- Głód alkoholowy.
Wewnętrzny przymus picia alkoholu. Pojawia się doznanie podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia alkoholu. Ponadto człowiek odczuwa panikę i obawę, że nie wytrzyma długo bez alkoholu. - Utrata kontroli nad piciem.
Po rozpoczęciu picia pojawia się niemożność decydowania o ilości wypijanego alkoholu i momencie przerwania picia. - Objawy abstynencyjne.
Przerwa w piciu wywołuje m.in. niepokój, dreszcze, drażliwość, drżenie mięśni, poty, nudności, zaburzenia świadomości i majaczenia. - Zmiana tolerancji na alkohol.
Zwiększenie tolerancji - wypicie tej samej ilości wywołuje słabsze efekty. Obniżenie tolerancji - przy mniejszej dawce alkoholu pojawiają się podobne efekty nietrzeźwości. - Koncentracja życia wokół picia.
Cała uwaga osoby uzależnionej skupia się wokół poszukiwania okazji do wypicia i zapewnienia sobie dostępu do alkoholu. - Zaburzenia pamięci i świadomości.
Po wypiciu pojawiają się ,,luki pamięciowe”, uzależniony nie pamięta fragmentów wydarzeń. - Nawroty picia.
Człowiek dostrzega, że nie ma kontroli nad swoim piciem, próbuje bez powodzenia udowodnić, że potrafi nad wszystkim zapanować. Pojawiają się nawroty picia po próbach utrzymania okresowej abstynencji.
Jeżeli ktoś rozpozna trzy z powyższych objawów, to znaczy, że osoba taka jest uzależniona od alkoholu i powinna szukać pomocy u specjalistów.
PROCEDURA LECZENIA ODWYKOWEGO
Leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne, a zobowiązanie do podjęcia leczenia może być wydane wyłącznie przez Sąd Rejonowy - Wydział Rodzinny i Nieletnich. Procedurę leczenia odwykowego reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Problem alkoholowy zgłosić może każdy. Najlepiej jest, gdy osoba zgłaszająca problem to członek rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna. Jeżeli najbliższa rodzina nie chce zgłosić sprawy (bo jest np. zastraszana przez alkoholika) przyjmowane są zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i osób niespokrewnionych. Ponadto wniosek o leczenie mogą do Komisji złożyć takie instytucje jak: GOPS, Policja, Prokurator, kurator sądowy, lekarz rodzinny, pedagog szkolny itp.
Również osoba uzależniona z własnej inicjatywy może zgłosić się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo do Punktu Konsultacyjnego po pomoc i poradę w sprawie podjęcia leczenia odwykowego.
Wnioski o leczenie odwykowe składane są w siedzibie Komisji w zamkniętej kopercie z dopiskiem „wniosek o leczenie odwykowe” w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Dąbrówka przy ul. Tadeusza Kościuszki 14.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na leczenie odwykowe można skierować osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
- rozkład życia rodzinnego,
- demoralizacja małoletnich,
- uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
- systematyczne zakłócenie spokoju lub porządku publicznego.
Na podstawie złożonego wniosku o skierowanie na leczenie odwykowe GKRPA wzywa zgłaszaną osobę do osobistego zgłoszenia się na posiedzenie Komisji, na tzw. rozmowę motywującą mającą na celu zebranie informacji odnośnie problemu wezwanego i motywuje do podjęcia działań mających na celu jego rozwiązanie.
Jeżeli osoba, którą wzywa Komisja, przychodzi i przyznaje, że ma problem alkoholowy i że chce podjąć leczenie, Komisja przedstawia ofertę ośrodków leczenia uzależnienia. Leczenie jest bezpłatne. W przypadku zaprzestania leczenia i powrotu do nałogu sprawa zostaje skierowana do Sądu.
Jest to przypadek najbardziej optymistyczny, bo powszechnie wiadomo, że dobrowolne podjęcie leczenia daje największe szanse na wyjście z nałogu.
Natomiast , jeżeli osoba wezwana oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia, zaprzecza piciu, a fakty podane przez wnioskodawcę wskazują nadmierne picie, osoba taka kierowana jest na badanie przez biegłego psychiatrę i psychologa w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia. Badanie jest bezpłatne, a jego wynik jest bardzo istotny zarówno dla Komisji, jak i w ewentualnym postępowaniu przed Sądem.
Jeżeli z opinii biegłych wynika, że dana osoba nie jest uzależniona, sprawa przed Komisja jest umarzana. Natomiast, jeżeli z opinii biegłych wynika, że osoba jest uzależniona sprawa kierowana jest do Sądu.
KIEROWANIE WNIOSKU O ZOBOWIĄZANIE DO PODJĘCIA LECZENIA ODWYKOWEGO
Wniosek do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w sprawie zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego przez osobę uzależnioną od alkoholu może złożyć tylko Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wniosek do Sądu kierowany jest w przypadku, gdy:
- osoba zgłoszona odmawia podjęcia leczenia, a opinia biegłych potwierdza uzależnienie od alkoholu,
- jeżeli osoba zgłoszona wyraziła zgodę na badanie przez biegłych i nie stawiła się na badanie.
- jeżeli osoba zgłoszona nie stawia się na wezwanie Komisji;
- jeżeli osoba nie zgadza się na badanie przez biegłych i nie podejmie leczenia odwykowego.
Sąd ma pełną swobodę w ocenie dowodów w sprawie, zazwyczaj najważniejszym dowodem jest opinia biegłych. Sąd może na podstawie zebranych dowodów(opinii biegłych, zeznań uczestnika, świadków, wywiadu Policji) wydać następujące orzeczenie:
- oddalić wniosek, gdy osoba nie jest uzależniona,
- zobowiązać do leczenia odwykowego w otwartym (niestacjonarnym) zakładzie leczniczym (czyli w poradni odwykowej) lub w zakładzie stacjonarnym (w szpitalu).
Postępowanie przed sądem dla osoby uzależnionej jest bezpłatne. Koszty sądowe ponosi Gmina.
Podstrony: