Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można sporządzić w dowolnej formie lub wypełnić załączony formularz wniosku.
Wniosek wnosi się w postaci papierowej lub elektronicznej:
- pocztą tradycyjną na adres wskazany w zakładce Gmina Dąbrówka – Informacje ogólne (po lewej stronie ekranu);
- osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańca, ul. Kościuszki 14, Dąbrówka, parter – hol;
- pocztą elektroniczną na adres urzad@dabrowka.net.pl;
- za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP na adres: /1ydmvm909l/skrytka.
Proces realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej opisuje poniższa instrukcja w sprawie zasad udostępniania informacji publicznej w Urzędzie Gminy Dąbrówka.
Termin i sposób załatwienia
Udostępnianie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli nie jest możliwe udostępnienie informacji w ww. terminie, wnioskodawca zostanie powiadomiony o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. Jeśli informacja może być przekazana niezwłocznie w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie składa pisemnego wniosku.
Podstawa prawna
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej
Zasady udostępniania informacji publicznej
Informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych. Podstawowym źródłem informacji jest Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Udostępnianie informacji niezamieszczonych w BIP odbywa się na wniosek zainteresowanego. Wnioskodawcą może być każda osoba lub podmiot prawa prywatnego.
Do udostępniania informacji publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz podmioty wykonujące zadania publiczne. Ustalenie podmiotu obowiązanego, w którego posiadaniu znajduje się żądana informacja należy do wnioskodawcy.
Prawo do dostępu do informacji publicznej obejmuje również możliwość uzyskania informacji przetworzonej. Jednak tylko wtedy, kiedy jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego. Występując o uzyskanie informacji przetworzonej, należy wykazać, w jakim stopniu informacja jest szczególnie istotna dla szeroko rozumianego interesu publicznego.
Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej
Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Ponadto, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.