W dniach od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. rolnicy mogą składać w Urzędzie Gminy Dąbrówka wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie:
- od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. do limitu niewykorzystanego w I naborze wniosków przysługującego w 2023 r. w ilości 110 l na 1 ha użytków rolnych i 40 l na 1 DJP bydła
- od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. do limitu przysługującego w 2023r. w ilości 4 l na 1 szt. świń i 40 l na 1 DJP owiec, kóz i koni
Rodzaje wniosków o zwrot podatku akcyzowego:
1. wniosek dotyczy użytków rolnych oraz bydła
- od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. do limitu niewykorzystanego w I naborze wniosków przysługującego w 2023 r. w ilości 110 l na 1 ha użytków rolnych i 40 l na 1 DJP bydła
2. wniosek dotyczy świń, owiec, kóz oraz koni
- od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. do limitu przysługującego w 2023r. w ilości 4 l na 1 szt. świń i 40 l na 1 DJP owiec, kóz i koni
W II terminie składania wniosków (1-31 sierpnia 2023 r.) stawka zwrotu podatku wynosi:
• 2 zł1 za 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - do wysokości niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków na użytki rolne i utrzymywane bydło dla małych i średnich przedsiębiorców;
• 2 zł1 za 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - na utrzymywane świnie owce, kozy i konie dla małych i średnich przedsiębiorców
• 1,20 zł za 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. - na utrzymywane świnie, owce, kozy i konie
- Dla dużych przedsiębiorców rolnych stawka zwrotu podatku wynosi 1,46 zł za 1 litr zakupionego oleju napędowego
W przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku o zwrot podatku dołącza się również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca 2022 roku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe (DJP).
W przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku w odniesieniu do świń, owiec i kóz do wniosku o zwrot podatku dołącza się dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie świń lub liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec lub kóz będących w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca 2022 roku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk owiec / kóz na duże jednostki przeliczeniowe (DJP).
Do wniosku o zwrot podatku w 2023 r. w odniesieniu do koni, zamiast dokumentu wydanego przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dołącza się oświadczenie producenta rolnego o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) koni będących w posiadaniu tego producenta w 2022 r. w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Za producenta rolnego uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków).
W przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego we wniosku, o którym mowa w pkt 1 podaje numer z tego rejestru.
Przy ustalaniu limitu na 1 ha użytków rolnych nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
W przypadku, gdy producent rolny wykorzysta cały limit na użytki rolne i DJP bydła w I terminie naboru wniosków nie ma możliwości zwiększenia tego limitu po nowej stawce. Powyższy producent rolny może jedna złożyć wniosek do limitu przysługującego w 2023r. na liczbę świń, DJP ociec, kóz i koni.
Wydanie decyzji przez wójta ustalającej wysokość zwrotu podatku akcyzowego na 2023 r. nastąpi w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosków, natomiast wypłata kwoty zwrotu producentom rolnym nastąpi w terminie do 31 października 2023 roku przelewem na rachunek bankowy producenta rolnego podanego we wniosku.
W poniższym linku szczegółowe informacje:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zwrot-podatku-akcyzowego
Załączniki do pobrania: