Podstawa prawna: art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach na oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1112) Potrzebne dokumenty: wniosek o udostępnienie określonych informacji o środowisku i jego ochronie (druk na dole strony) Informacje nie wymagające wyszukiwania udostępnia się bez pisemnego wniosku.
Opłaty: Opłatę określoną przez Urząd Gminy Dąbrówka należy wnieść na konto: Bank Pekao S.A. 21 1240 1037 1111 0011 3311 9870.
Miejsce złożenia wniosku: Biuro Obsługi Interesanta, Urząd Gminy Dąbrówka, ul. Tadeusza Kościuszki 14, 05-252 Dąbrówka poniedziałek w godz. 8.00-17.00; wtorek - czwartek w godz. 7.30-15.30, piątek w godz. 7.30-14.30.
Odpowiedzialny za załatwienie sprawy i udzielanie informacji: Anna Dobczyńska inspektor ds. ochrony środowiska Urząd Gminy Dąbrówka, tel. (29) 642 82 81
Przewidywany termin załatwienia sprawy: * w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku, do 2 miesięcy w zależności od ilości wyszukiwanych dokumentów, * w przypadku dokumentów, o których dane zamieszcza się w publicznie dostępnym wykazie - w dniu złożenia wniosku.
Tryb odwoławczy: 1. Od wydanej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie za pośrednictwem Wójta Gminy Dąbrówka w terminie 14 dni od daty doręczenia. 2. Odwołanie składa się w sekretariacie Urzędu Gminy Dąbrówka (I piętro); pokój numer 8 godziny pracy urzędu lub przesyła pocztą tradycyjną.
PUBLICZNIE DOSTEPNY WYKAZ DANYCH O DOKUMENTACH ZAWIERAJĄCYCH INFORMACJE O ŚRODOWISKU I JEGO OCHRONIE
Publicznie dostępny wykaz danych zawiera informacje o decyzjach administracyjnych oraz innych dokumentach dotyczących środowiska i jego ochrony pochodzących od administracji wszystkich szczebli - w tym Urzędu Gminy Dąbrówka, które są zobowiązane do ich udostępniania za pośrednictwem BIP.
Właściwy wykaz publikowany jest poprzez EKOPORTAL. Jest to portal internetowy Ministerstwa Środowiska prowadzony przez Centrum Informacji o Środowisku, za pośrednictwem którego realizowany jest powyższy obowiązek.
Ekoportal realizuje trzy podstawowe funkcje:
- gromadzenie wykazu kart informacyjnych opisujących rozstrzygnięcia administracyjne mające wpływ na środowisko,
- e-learning umożliwiający instalację szkoleń e-learningowych, adresowanych do urzędników, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, mogących dotyczyć pełnego spektrum spraw
- środowiska, a w szczególności procedur postępowania,
moduł informacyjny przekazujący wszelkie, usystematyzowane dane i treści.
Wykaz danych składa się z kart informacyjnych o symbolach od A do I zawierających dane umożliwiające wyszukiwanie i udostępnianie dokumentów. Karty, w zależności od kategorii dokumentu, zawierają różne informacje.
Karty informacyjne prowadzone są dla każdego dokumentu oddzielnie. Dokumenty, o których umieszczenie informacji w wykazie jest obowiązkowe podzielone są na następujące kategorie:
Karty typu A
- Wnioski o wydanie decyzji,
- Wnioski o udzielenie wskazań lokalizacyjnych,
- Wnioski o ustalenie programu dostosowawczego,
Karty typu B
- Decyzje i postanowienia,
- Wskazania lokalizacyjne,
Karty typu C
- Projekty: polityk, strategii, planów lub programów,
Karty typu D
- Polityki, strategie, plany lub programy,
Karty typu E
- Raporty oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
- Sprawozdania, o których mowa w art. 24 ust.1 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej,
- Analizy porealizacyjne,
- Przeglądy ekologiczne,
- Raporty o bezpieczeństwie,
- Dokumentacje mierniczo-geologiczne zlikwidowanych zakładów górniczych,
- Dane zawarte w księdze rejestrowej rejestru obszarów górniczych,
- Karty informacyjne złóż kopalin, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 1 pkt.2 lit. a ustawy z dnia 4 lutego 1994 - Prawo geologiczne i górnicze,
- Informacje o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami,
- Dokumenty sporządzane na potrzeby ewidencji odpadów,
Karty typu F
- Prognozy oddziaływania na środowisko,
- Dokumenty zawierające informacje o przedsięwzięciu podejmowanym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, które może oddziaływać na środowisko na jej terytorium,
- Rozstrzygnięcia przekazane przez państwo podejmujące przedsięwzięcie, które może oddziaływać na środowisko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- Opracowania ekofizjograficzne,
- Rejestry substancji niebezpiecznych,
- Wyniki prac badawczych i studialnych z zakresu ochrony środowiska,
- Rejestry poważnych awarii,
Karty typu G
- Wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska,
Karty typu H
- Zgłoszenia instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, a których eksploatacja wymaga zgłoszenia,
Karty typu I
- Inne dokumenty.