Główna treść strony
Uchwała Nr XLII/253/2010 Rady Gminy Dąbrówka z dnia 16 lipca 2010 roku
w sprawie określenia:
1. szczegółowych zasad dotyczących sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny („ulgi”) przypadających Gminie Dąbrówka lub jej jednostkom podległym,
2. szczegółowych zasad dotyczących sposobu i trybu udzielania ulg stanowiących pomoc publiczną oraz
3. organu uprawnionego do udzielania ulg.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), Rada Gminy w Dąbrowce, uchwala co następuje:
§ 1
1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny („ulgi”), przypadających Gminie Dąbrówka lub jej jednostkom podległym, organy uprawnione do udzielania ulg oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadku, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.
2. Ulgą jest również umorzenie, odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty odsetek od należności głównej oraz innych należności ubocznych.
§ 2
1. Ulgi części mogą być stosowane tylko wtedy, gdy są spełnione przesłanki umorzenia wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych.:
2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w § 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.
§ 3
1. Organem właściwym do udzielenia ulg jest Wójt Gminy Dąbrówka („Organ”).
2. Organ może upoważnić pracownika Urzędu Gminy Dąbrówka do udzielania ulg.
3. Udzielenie ulgi może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ukierunkowanego na zbadanie istnienia przesłanek warunkujących zastosowanie ulgi oraz zaopiniowaniu wniosku przez komisję składającą się z pracownika Urzędu Gminy Dąbrówka wskazanego przez Organ, radnego wybranego przez Radę Gminy Dąbrówka oraz sołtysa wsi, w której dłużnik ma miejsce zamieszkania. Opinia komisji jest niewiążąca.
4. Postępowanie w sprawie udzielenia ulgi wszczyna się na wniosek dłużnika lub z urzędu.
5. W przypadku, gdy postępowanie w sprawie udzielenia ulgi wszczyna się na wniosek dłużnika, dniem wszczęcia postępowania jest dzień złożenia wniosku w Urzędzie Gminy Dąbrówka, a w przypadku, gdy postępowanie w sprawie udzielenia ulgi wszczyna się z urzędu, dniem wszczęcia postępowania jest dzień pierwszej czynności dokonanej przez Organ w sprawie.
6. Poza sytuacjami wskazanymi w art. 56 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 zastosowanie ulgi następuje na podstawie pisemnego porozumienia zawieranego pomiędzy Organem i dłużnikiem na warunkach określonych przez Organ.
7. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego i stwierdzeniu zaistnienia przesłanek zastosowania ulgi Organ może jej udzielić dłużnikowi. W tym celu Organ ustala warunki udzielenia ulgi na piśmie i doręcza je dłużnikowi wraz z wyznaczeniem terminu na zawarcie porozumienia w sprawie udzielenia ulgi nie krótszym niż 7 dni.
8. Termin na zawarcie porozumienia w sprawie zastosowania ulgi może zostać przywrócony jedynie na wniosek dłużnika i tylko wtedy, gdy do jego uchybienia doszło bez winy dłużnika.
9. Po bezskutecznym upływie terminu na zawarcie porozumienia w sprawie udzielenia ulgi Organ nie może zawrzeć porozumienia w sprawie udzielenia ulgi. Po bezskutecznym upływie terminu na zawarcie porozumienia w sprawie udzielenia ulgi kolejne porozumienie w sprawie udzielenia tej samej ulgi z tym samym dłużnikiem nie może być zawarte wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wszczęcia poprzedniego postępowania w sprawie udzielenia tej samej ulgi temu samemu dłużnikowi.
§ 4
1. Wniosek o udzielenie ulgi dłużnik może złożyć na piśmie.
2. Wniosek o udzielenie ulgi powinien zawierać:
a. określenie imienia i nazwiska lub nazwy dłużnika,
b. określenie adresu do korespondencji dłużnika,
c. określenie postaci lub wielkości ulgi, której zastosowania żąda dłużnik,
d. określenie wysokości należności głównej,
e. określenie terminu płatności należności głównej,
f. określenie tytułu, z którego wynika obowiązek zapłaty należności głównej
g. określenie nazwy wierzyciela oraz
h. uzasadnienie żądania, zawierające w szczególności określenie sytuacji osobistej lub majątkowej dłużnika,
i. podpis dłużnika,
j. wskazanie załączników do wniosku.
3. W przypadku, gdy wniosek o udzielenie ulgi ma braki uniemożliwiające nadanie mu dalszego biegu, Organ wzywa dłużnika do jego uzupełnienia w terminie 14 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozparzenia.
4. W przypadku, gdy wniosek o udzielenie ulgi nie zawiera adresu do korespondencji, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia poprzez dokonania na wniosku stosownej adnotacji informującej o przyczynie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
§5
1. W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi, na wniosek dłużnika, można odroczyć termin zapłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
2. Za okres odroczenia terminu płatności lub rozłożenia należności pieniężnej na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę.
3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się wymagalna natychmiast wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od pierwotnej daty wymagalności zobowiązania.
§ 6
1. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami stosowanie ulg stanowiących pomoc publiczną, może mieć miejsce jedynie w ramach pomocy de minimis z uwzględnieniem warunków określonych w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006 r.).
2. Do wniosku o udzielenie ulgi mogącej stanowić pomoc publiczną dłużnik jest zobowiązany załączyć oświadczenie w sprawie wielkości pomocy publicznej uzyskanej w relewantnym okresie wskazanym w przepisach prawa, o których mowa w § 6. ust. 1 powyżej niniejszej uchwały.
3. Właściwy do rozpoznania wniosków o udzielenie ulgi stanowiącej pomoc publiczną jest Organ.
4. Organ może upoważnić na piśmie pracownika Urzędu Gminy Dąbrówka do udzielania ulg stanowiących pomoc publiczną.
5. Postępowanie w sprawie udzielenia ulgi stanowiącej pomoc publiczną może być wszczęte jedynie na wniosek dłużnika.
6. W zakresie nieuregulowanym odrębnie w niniejszym paragrafie do udzielania ulg stanowiących pomoc publiczną stosuje się postanowienia niniejszej uchwały dotyczące udzielania ulg niestanowiących pomocy publicznej.
§ 7
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dąbrówka.
§ 8
Traci moc uchwała Nr X/60/2007 Rady Gminy Dąbrówka z dnia 05 września 2007 roku w sprawie: sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, dla których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów do tego uprawnionych.
§ 9
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Informacje o stronie
Wytworzył: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Tomasz Kostrzewa, data: 01.10.2010 r., godz. 12.54 |
Ostatnia aktualizacja: |
Tomasz Kostrzewa, data: 01.10.2010 r., godz. 12.54 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
01.10.2010 r., godz. 12.54 |
Tomasz Kostrzewa |
Dodanie strony |